Pırlanta Hakkında

Sonsuz aşkın sembolü pırlantanın yolculuğu yer altında başlar. Doğada nadir bulunan bu taşın işlenmemiş ham hali Elmastır. Saf karbondan oluşan Elmas yüzyıllar boyu ısı ve basınç altında sıkışık kaldıktan sonra kristalize olur ve ardından yanardağ püskürmeleri sonucunda yeryüzüne çıkar. Pırıltılar saçan bir karat pırlanta için 250 ton kimberlit kayası kırılır.

Kalbi hedeflediği için Eros’un okunun ucundaki taş olarak nitelendirilen pırlanta Yunanlılar için tanrının gözyaşları, Romalılara göre de yıldızlardan kopan parçalar, aşk ve bağlılığın simgesi olarak pırlanta yüzük armağan etme geleneği, günümüzde tüm kültürlere yayılmıştır.

Hiç bir mücevher, duyguları ve yaşamın önemli anlarını bir pırlanta kadar mükemmel yakalayamaz ve simgeleyemez. Doğanın mucizesi pırlantayı satın almak özel bir alışveriştir. Doğanın yarattığı çeşitlilik sayesinde her zaman zevkinize ve bütçenize uygun bir pırlanta bulabilirsiniz. Aldığınız pırlanta yaşamınızın en duygusal yatırımlarından birini temsil edecektir. Pırlantanız nesilden nesile aktarılacak, maneviyatı bir ömür boyu hediye edilen kişide hayat bulacaktır.

Pırlantanın Değerini Belirleyen 4C Özelliği

Çıplak gözle bakıldığında aynı görünse de hiç bir pırlanta diğerinin aynı değildir. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın değerinin neden farklı olduğu 4C özelliğine ve bunların birleşimine bağlıdır. 4C özelliği  kesim(cut), renk (color), berraklık (clarity) ve karat ağırlığı (carat weight)’ndan oluşur. Aşağıda bulacağınız 4C bilgileri pırlantanın neye göre sınıflandırıldığı ve fiyatlandırıldığı konusunda sizlere kısa bir önbilgi verecektir.

Kesim (Cut)

Kesim belki de 4C özelliklerinin en önemlisidir. Çünkü pırlantanın göz alıcı ışıltısı kesiminkalitesi sayesinde ortaya çıkar. Diğer özellikleri doğadan kaynaklanırken kesim özelliği pırlanta üzerinde insan eliyle yaratılan tek özelliktir. Faset (ışığı yansıtan açılı yüzey) orantılarının doğru olduğu iyi bir kesim, pırlantanın ateşini ve berraklığını ortaya çıkarır. 

Renk (Color)

İnsanlar değişik renk tonlarından hoşlanabilirler. Bu nedenle renk özelliği 4C’ler arasında en güzel olanıdır. Pırlanta renkleri beyazın çeşitli tonlarından oluşur. Pırlantalar renksize ne kadar yakın olduklarına bakılarak sınıflandırılırlar. En nadir bulunan ve en beyaz olanlar D, E, F ve G’dir ancak pırlantaların büyük çoğunluğu beyaz ve çok hafif renksiz beyaz olarak adlandırılan H-L renkleri arasındadır. M rengi ve altındakilerde gözle görülebilir sarımtırak bir renk tonu vardır. Öte yandan çok nadir bulunan belirgin renklerde pırlantalar da vardır. Bunlara Fancy adı verilir. Bunlar pembe, mavi, sarı ve pek çok başka renkte görülebilir.

Berraklık (Clarity)

Bir pırlantanın berraklığı “doğanın parmak izleri” olarak adlandırılan lekelerine bakılarak belirlenir. Hemen hemen bütün pırlantalarda, pırlantayı oluşturan karbon kristallerinin küçük izlerine rastlanır. Ancak bu lekelerin çoğu mikroskobik olduklarından çıplak gözle görülmezler. Lekeler ancak çok kuvvetli mercek altında seçilebilir. Bir pırlantanın lekeleri ne denli az ise o kadar nadir bulunur.

Karat Ağırlığı

Karat bir pırlantanın ağırlık ölçüsüdür. Bir karat 100 eşit puana bölünür. Yarım karat 50 puandır ve 0,50 ct. şeklinde yazılır. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın fiyatı kesim, renk ve berraklık özelliklerinin farklı bileşimi nedeni ile aynı olmayabilir.

Pırlantanın Temizliği

Pırlantalarınızın ışıldamaya devam etmesi için düzenli olarak temizlemek önemlidir. İşte size bir kaç öneri:

Profesyonel Temizlik

En iyi çözüm budur. Ayrıca mücevheriniz üzerindeki tırnakların eğilmediğinden emin olmak için zaman zaman kontrol ettirmeniz gerekir.

Yumuşak Sıvı Deterjanla

Mücevherinizi küçük bir kap dolusu herhangi bir yumuşak bir sıvı deterjan ile köpürtülmüş ılık suyun içine daldırın. Yumuşak bir diş fırçası ile köpüğün içinde nazikçe fırçalayın. Sonra musluğun altında ılık su ile durulayın. Tiftiksi yumuşak bir bez ile suyunu alın. Bunları yaparken lavabonuzun deliğini tıkaç ile tıkamayı ihmal etmeyin.

Ev Tipi Amonyakla

Mücevherinizi 30 dakika soğuk su ve ev tipi amonyak ile yarı yarıya dolu küçük bir kabın içine bırakın. Çıkardıktan sonra montürün çevresini küçük yumuşak bir fırçayla hafif vuruşlarla nazikçe temizleyin. Mücevherinizi aynı solüsyona bir kez daha daldırın. Durulayın ve kağıt mendille ıslaklığını alın.

Mücevher Temizleme Sıvısıyla

Herhangi bir marka mücevher temizleme sıvısı satın alın ve üzerinde yazan talimatları takip edin. 

Scroll to Top